Zimní stadiony

Navrhujeme a dodáváme chladicí technologie pro zimní stadiony, mobilní ledové plochy, rychlobruslařské ovály a curlingové plochy.

V případě mobilního kluziště se po sbalení ledové plochy může prostor využívat jako dětské dopravní hřiště (např. mobilní ledová plocha v Kolíně).

Řešení bez čpavku (NH3)

Naše chladicí agregáty pro ledové plochy nepoužívají čpavek (NH3), ale nejedovatá, nevýbušná, ekologická chladiva na bázi fluorovaných uhlovodíků typu HCF (např. R404A, R407C). Více o chladivech viz zde.

Chladicí agregát pro ledové plochy

Společnost JDK vyvinula chladicí jednotky pro ledové plochy výkonů od 60kW až po 500kW pro chlazení nemrznoucí teplonosné látky z -9°C na -12°C. Používáme polohermetické pístové nebo šroubové kompresory. Jako chladiče (výparník) využíváme deskové nebo trubkové výměníky. Jednotka je vybavena elektrickým rozvaděčem včetně řízení.

Jednotky jsou koncipovány ve dvou základních provedeních:

  1. Do strojovny s odděleným vzduchem chlazeným kondenzátorem mimo budovu
  2. Monoblok pro venkovní instalaci – včetně řídicího rozvaděče, vzduchem chlazeného kondenzátoru v provedení standardním nebo odhlučněném
Úspora energie

Použité kompresory umožňují progresivní řízení chladicího výkonu buď krokové (3 až 8 kroků) nebo plynulé (možné jen u šroubových kompresorů) a tím optimalizaci spotřeby elektrické energie. Dalším příspěvkem ke snížení spotřeby elektrické energie je stupňovité nebo plynulé řízení ventilátorů kondenzátoru a paradoxně i použití rekuperace. V tomto případě se teplo předává do vody (může mít až 55°C), místo aby přestupovalo za pomoci ventilátorů do okolního vzduchu. Úsporou elektrické energie je i použití vodou chlazeného kondenzátoru a následné využití ohřáté vody o teplotě +25 až +30°C. Lze využít i podchlazení kapalného chladiva pokud je zdroj vody o teplotě cca 12°C. Pak teplota vystupující vody může být až +20°C. K optimalizaci výkonu pomáhají i elektronicky řízené vstřikovací ventily, které jsou standardním vybavením našich zařízení. 

Zákaznické provedení

Přestože máme celou řadu aplikací našich chladicích jednotek pro ledové plochy nejedná se o standardní sériovou výrobu. Každá zakázka je svým způsobem originální řešení (jiná dispozice, jiné požadavky na hlučnost, jiné využití odpadního tepla, atd…)

Při projektování chlazení pro zimní stadiony i mobilní ledové plochy je vždy velmi důležité brát v úvahu požadavky na hlučnost zařízení, minimalizovat spotřebu elektrické energie a maximálně využít odpadního tepla. Již při počáteční fázi návrhu je vhodné mít řešení, které umožní postupné doplnění zařízení tak, aby bylo nejen spolehlivé, ale i úsporné. Zvýšené počáteční náklady se tak brzy zaplatí.

Dokumenty ke stažení
Jednotka pro chlazení ledové plochy řady IRU (CT125 IRU, 760kB)
Jednotky pro ledové plochy WTE-D2KCP - prospekt (PR151.1, 216kB)
Chlazení kapalin řada WTE-D1 - prospekt (PR112, 207kB)